Czym charakteryzuje sę deska warstwowa?

Na polskim rynku większość produkowanych desek można zakupić w formie deski litej lub warstwowej. Czym charakteryzuje się deska warstwowa? Co warto na ten temat wiedzieć?

Na polskim rynku większość produkowanych desek można zakupić w formie deski litej lub warstwowej

Autor zdjęcia: Mirage floors

W przypadku deski warstwowej podłoga wykonywana jest na ogół z dwóch warstw drewna. Zwykle jest to warstwa drewna szlachetnego, (jesion, dąb lub egzotyki) w warstwie przypowierzchniowej o grubości około 5mm. Taką podłogę może cyklinować do 3 razy. Spodnia warstwa i część z piórem i wpustem wykonana jest już ze sklejki wodoodpornej pasowanej krzyżowo. Taka podłoga jest bezpieczna w użytkowania. Podczas spadku wilgoci deska tego typu blokuje krzyżowo spodnią warstwę. Przekłada się to w praktyce na większa stabilność. Taka deska podczas niskiej wilgotności zesycha tylko nieznacznie. Skutkuje to minimalnymi szczelinami, o wiele mniejszymi niż w przypadku desek litych. Poza tym plusem takich konstrukcji jest to, że deski warstwowe o większej szerokości sprawdzają się też na słabszym podłożu.

Warto jednak wiedzieć, że po dokonaniu montażu na pierwszy rzut oka desek litych nie da się rozróżnić od warstwowych. Deski warstwowe można jednak cyklinować mniej razy niż lite. Do niedawna zalecano cyklinowane podłogi raz na 15-20 lat. Oznaczałoby to, że podłoga warstwowa ma żywotność na poziomie 60-80 lat. Obecnie przy wyborze desek wykończonych olejowoskami, które schną metodą oksydacji, cyklinowanie nie jest potrzebne. Co 10 lat trzeba natomiast wykonać pielęgnację twardym woskiem olejnym. Odpowiedni zapas powierzchni użytkowej drewna jest jednak potrzebny na wypadek różnego rodzaju nieprzyjemnych wydarzeń np. głębokich zarysowań podłogi, odbarwienia na skutek np. kontaktu z żywnością lub powstania dziur z powodu kontaktu ze szpilkami.