Jaki parkiet wybrać?

Wybór na rynku podłóg drewnianych jest ogromny. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupu? Lepiej postawić na parkiet krajowy a może egzotyczny?

Wybór na rynku podłóg drewnianych jest ogromny

Autor zdjęcia: Mirage floors

Parkiet krajowcy wciąż ma wielu zwolenników. Prezentuje się zresztą bardzo efektownie i to także we wnętrzach nowoczesnych. Dąb to drewno o największej twardości, które odporne jest również na zmiany temperatury czy wilgotności powietrza. Jesion jest nieco mniej twardy, ale posiada ładniejszą kolorystykę niż dąb. Jest też od niego jaśniejszy. W przypadku parkietu krajowego wybór rozmiarów klepek jest spory, dlatego już na wstępie warto pomyśleć o sposobie układania desek. Klepka dłuższa niż 50 cm pracuje całkiem inaczej niż krótka. Długa klepka potrzebuje wysokiej jakości kleju i nie może być układana na posadzce nierównej. Powstają bowiem wówczas spore naprężenia i deska może się po prostu odkleić. Nie warto również decydować się na deski zbyt szerokie.

Parkiet egzotyczny z kolei występuje w bardzo szerokiej palecie kolorów i odcieni. Każda odmiana ma swoje cechy szczególne. Podłogi tego typu są przede wszystkim bardzo twarde, co widoczne jest już podczas ich cięcia. Z drugiej strony deski egzotyczne są cieńsze od krajowego (nawet o połowę), a więc do szlifowania jest mniej drewna. Z desek tego typy można ułożyć tylko jeden wzór (panele na wprost lub na ukos), a poza tym parkiety egzotyczne są sporo droższe niż te krajowe. W tym przypadku na rynku dostępne są jednak odmiany bardzo ciemne, atrakcyjne pod względem wizualnym (merbau, wenge czy palisander). Wówczas powierzchniowo należy zastosować olej lub lakier wodny, gdyż na lakierze poliuretanowym rozpuszczalnikowym każda, nawet maleńka ryska odznacza się w kolorze białym.