Jak wybrać ładny parkiet?

Parkiety od wielu lat są cenione za solidność, trwałość oraz elegancję. Co więcej, można je też wielokrotnie odnawiać. Klasyczny parkiet to bardzo elegancki rodzaj podłogi drewnianej. Wykonywany jest z klepek z litego drewna, które łączy się ze sobą na pióro i wpust.

Autor zdjęcia: Mirage floors

Przed ułożeniem parkietu trzeba oczywiście wybrać gatunek i klasę drewna, z jakiego podłoga zostanie wykonana. Od tego zależy zresztą jej wytrzymałość czy wygląd. Duże znaczenie ma w tym przypadku pomieszczenie, w którym podłoga będzie ułożona. Podłogi na korytarzach czy w pokojach dziecięcych wycierają się na ogół szybciej niż te w sypialniach. W takiej sytuacji warto postawić na materiał twardszy i mniej ścieralny. Parkiet może występować w pięciu klasach, które określają jakość i barwę drewna.

Poza tym podczas zakupu warto od razu pomyśleć o wystroju całego wnętrza. Do aranżacji stonowanych najlepiej pasuje podłoga o jednolitej barwie. Z kolei podłogi wyraziste i kolorowe sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych. Nie zawsze jednak da się połączyć względy estetyczne i użytkowe. Dlatego też pojawiły się rozwiązania na nadanie drewnu innej niż naturalna barwy. Niektóre gatunki poddaje się np. zabiegowi parzenia, w efekcie czego zmieniają one swój kolor na ciemniejszy.

Od stylu wnętrza zależy też to jaki wzór z klepek zostanie ułożony. Wzory mogą powstawać z jednego rodzaju deszczułek lub kilku ich typów o różnej długości i szerokości. Warto również wiedzieć, że parkiety ułożone poprzecznie i skośne są stabilniejsze wymiarowo od tych klasycznych (http://ladnydom.pl/budowa/1,106587,2557850.html). Najpopularniejszym wzorem od lat jest jodełka w wersji pojedynczej lub podwójnej. Nie sprawdza się jednak w małych pomieszczeniach z punktu widzenia ekonomii i opłacalności.